آشنایی با حقوق مالکیت ادبی و هنری

۲۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۰ کد : ۱۷۴ دوره های جدید اخبار مرکز شماره یک
تعداد بازدید:۸۲۹
نویسنده خبر: علی شریعتی
زندگی در عصر ارتباطات با پیچیدگی و ویژگی‌های خاص خودش که هر لحظه نیز افق‌های تازه‌ای برای آن گشوده می‌شود، اهمیت توجه به این حقوق و هماهنگی و آگاهی با قوانین بین المللی مربوط به آن، نه فقط به خاطر حقوق خود مؤلفان بلکه به خاطر سرنوشتی که آثار ادبی و هنری برای ملت‌ها و تمدن‌ها رقم می‌زنند، کارکرد فوق العاده‌ای پیدا کرده است که غفلت از آن برای کشورها می‌تواند خسارت‌بار باشد. مسأله بازنگری در قوانین موجود و مسأله پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی، سال‌هاست که موضوع بحث مراجع حقوقی، مجلس و دیگر نهادهای مرتبط می‌باشد و تحقیق و پژوهش در این زمینه مطمئناً برای آنها مثمر ثمر خواهد بود چرا که مشکلات پنهان و نقایص پوشیده قوانین موجود و عواقب پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی از این طریق بیشتر آشکار شده و این مراجع با شناخت بیشتری می‌توانند تصمیم گیری کنند. از طرف دیگر هنرمندان و مؤلفان نیز که از آگاهی چندانی از حقوق و اختیارات خود ندارند از این طریق می‌توانن به حقوق خود و روش‌های حفاظت از آن‌ها بیشتر آشنا شوند.
آشنایی با حقوق مالکیت ادبی و هنری

اهداف:
- آشنایی مؤلفین، هنرمندان و عموم جامعه با حقوق مالکیت ادبی و هنری، حقوق همجوار و تحلیل انواع حقوق دارندگان آثار و طرق نقض آن.
- آشنایی با قوانین حمایتی موجود در ایران و طرق طرح دعوی.
- تحلیل کاستی‌ها و خلاءهای حقوق ایران در مقایسه با کنوانسیون‌های بین المللی حقوق مالکیت ادبی و هنری و چگونگی عضویت در تریپس.
- نحوه رفع خلاءها برای الحاق به سازمان تجارت جهانی.

شرایط پذیرش:
- این دوره آموزشی کوتاه مدت برای عموم جامعه برگزار می‌شود و شرط لازم برای گذراندن این دوره، داشتن حداقل مدرک دیپلم می‌باشد.

توانایی‌های فراگیران در پایان دوره:
- شناخت و کاربرد حقوق صاحبان اثر، استثنائات، نقل و انتقال، طرح اقامه دعوی و شیوه‌های جبران خسارت.
 

علی شریعتی

نویسنده خبر

مهندس فناوری اطلاعات - تجارت الکترونیک

مدیر روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد استان قم

برگزیده به عنوان روابط عمومی برتر در واحد های سازمانی جهاد دانشگاهی سراسر کشور در سال 1398

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: کارگروه ضمن خدمت دوره های مرکز آموزش های تخصصی هنر و علوم انسانی


نظر شما :