آزمون‌های عینی شخصیت

۲۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۴ کد : ۱۶۵ دوره های جدید اخبار مرکز شماره یک
تعداد بازدید:۲۸۰۰
مشکلی که در بسیاری از برنامه‌های آموزشی وجود دارد این است که هر چند دانشجویان اغلب درباره روان‌شناسی نابهنجاری، نظریه‌های شخصیت و ساختن آزمون دانش لازم را به دست آورده‌اند، اما برای تلفیق دانش خود در تفسیر نتایج آزمون‌ها معمولاً به اندازه کافی آموزش ندیده‌اند. در عوض، در آموزش آنان بر اجرا و نمره گذاری آزمون‌ها بیشتر تأکید می‌شود تا بر دانش ربط دادن اطلاعاتی که با اجرای آزمون‌ها بدست می‌آید و بالعکس در برخی دیگر مراکز آموزشی اطلاعات ارائه شده بیشتر مبتنی بر نظریه‌های روان آزمایی است و خود آزمون‌ها کمتر تأکید می‌شود. از این‌رو ضروری است تا در یک دوره آموزشی به ترکیبی از فرایندهای نظری و عملی که متخصصان در جریان اجرای آزمون‌ها با آنها سرو کار دارند توجه شود تا مهارت‌های لازم کسب گردد و ضعفی که در توانایی متخصصان است، جبران شود.
آزمون‌های عینی شخصیت

اهداف:
- تربیت متخصص روان‌سنج ماهر برای اجرای آزمون‌های شخصیتی در مراکز تشخیصی و درمانی.
- تربیت نیروی کارآمد در حوزه‌های پیش‌گیری و تشخیص و کمک به درمان اختلال‌های روان‌شناختی.
- ارتقا علمی مشاورین و روان‌شناسان در تشخیص اختلال‌های روانی از طریق روان‌سنجی به منظور پیش‌گیری و کمک به درمان اختلال‌های روان‌شناختی.

شرایط پذیرش:
- این دوره آموزشی کوتاه‌مدت برای دانش‌آموختگان رشته‌های روان‌شناسی برگزار می‌شود. شرط لازم برای گذراندن این دوره، داشتن مدرک حداقل کارشناسی در رشته‌های مرتبط است.

توانایی‌های فراگیران در پایان دوره:
- ماهیت و کاربرد آزمون‌های هوشی و داشتن تجربه عملی در بکارگیری دانش در این حوزه را بشناسند.
- توانایی استفاده از نتایج سنجش روانی برای پیش‌بینی وضعیت آینده، توصیه روش‌های درمانی مناسب و پیش‌آگهی اثر تدابیر درمانی را به دست بیاورند.
- محاسن و محدودیت‌های آزمون را درک کنند.
- توانایی تهیه گزارش‌های دقیق و مختصر را کسب کنند.
- سوگیری‌های احتمالی آزمون‌ها را بشناسند.
 

کلید واژه ها: کارگروه ضمن خدمت دوره های مرکز آموزش های تخصصی هنر و علوم انسانی


( ۱۰ )

نظر شما :