مدیریت برنامه‌ریزی سوانح و بلایا

۲۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۵ کد : ۱۶۷ دوره های جدید اخبار مرکز شماره یک
تعداد بازدید:۲۳۹۵
کشور ما با توجه به تنوع و تعداد سوانح و بلایا، تعداد جمعیت و وسعت آن، نیاز شدیدی به تربیت مدیران در این زمینه دارد. ارایه این دوره آموزشی می‌تواند گامی در جهت دادن آموزه‌های ضروری به مدیران در مدیریت سوانح وبلایا باشد. به طوریکه آنها در زمان وقوع سوانح و بلایا به طور شایسته‌تری وارد عمل شوند.
مدیریت برنامه‌ریزی سوانح و بلایا

 ایران ششمین کشور بلاخیز جهان است که این امر نشأت گرفته از وسعت، موقعیت جغرافیایی و تنوع آب و هوایی آن است. از ۴۰ بلایای طبیعی شناخته شده در جهان، ۳۱ بلا در ایران روی داده است، برای مثال در دهه اخیر بیش از ۲۱۵۷ میلیون ریال خسارات مالی ناشی از وقوع سوانح وبلایا  به کشور وارد شده است و جمع‌کثیری از هموطنان جان خویش را از دست داده و عده زیادی نیز بی‌خانمان شده‌اند. زمین‌لرزه اخیر شهر بم با خسارات مالی و جانی بسیار یکی از این حوادث طبیعی مرگ آفرین در ایران است.
بلایا و بحران‌ها در جوامع، نیاز به مدیریت ویژه دارند. با مدیریت درست می‌توان ضمن آمادگی و مقابله با آنها، زمینه‌های برنامه‌ریزی برای کاهش اثرات و پیشگیری از وقوع آنها را فراهم نمود. این مدیریت نیازمند پرورش و تربیت نیروهای متخصصی است که ضمن آشنایی علمی با عوامل طبیعی و غیرطبیعی بوجود آورنده سوانح و بلایا، با روش‌های مختلف پیشگیری، آمادگی، برنامه‌ریزی، کاهش و مقابله با بلایا و بحرانها به خوبی آشنا باشند. بدیهی است تربیت چنین نیروهایی در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت امکان‌پذیر است.
 در سال‌های اخیر بدلیل افزایش تعداد بلایای طبیعی و غیرطبیعی که در کشورهای مختلف تلفات جانی و خسارتهای مالی بسیار بهمراه داشته، توجه ویژه‌ای  به ایجاد و ارایه دوره‌های مدیریت سوانح و بلایا، بویژه در کشورهای توسعه یافته شده است.

 

هدف:
- ارتقا‌ی سطح دانش و توانایی‌های فراگیران در زمینه مدیریت سوانح و بلایای طبیعی.

شرایط پذیرش:
- این دوره آموزشی کوتاه‌مدت برای دانش‌آموختگان رشته‌های برنامه‌ریزی شهری، جغرافیا، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، مدیریت، اقتصاد، بهداشت عمومی، مدیریت بیمه و کارشناسان شاغل در این حوزه کاری برگزار می‌شود. شرط لازم برای گذراندن دوره، داشتن مدرک کارشناسی در رشته‌های مرتبط است.

توانایی‌های فراگیران در پایان دوره:
- بحران را به خوبی تشخیص دهند و ساختار مدیریتی بحران را بشناسند.
- اقدامات مهم در شرایط بحران و بعد از بحران را برنامه‌ریزی و مدیریت کنند.
- اقدامات لازم و ضروری سیستم پشتیبانی مدیریت بحران را بدانند.
- فرایند سیستم جامع مدیریت بحران را شرح دهند.

کلید واژه ها: کارگروه ضمن خدمت دوره های مرکز آموزش های تخصصی هنر و علوم انسانی


( ۲ )

نظر شما :