اخبار مرکز شماره دو - آرشیو

آشنایی با گیاهان دارویی در طب سنتی و مدرن

آشنایی با گیاهان دارویی در طب سنتی و مدرن

مقدمه: با توجه به آنکه مصرف خودسرانه گیاهان دارویی در اکثر جوامع وجود دارد و بعضا موجب عوارض یا اختلال در درمان بیماران میشود. پزشکان و داروسازان نیاز به ارتقا اطلاعات علمی خود مربوط به گیاهان دارویی دارند تا از مسومیت و تداخل دارویی احتمالی بیماران مراجعه کننده آگاهی داشته باشند. در این دوره آموزشی شرکت کنندگان اطلاعات کافی در مورد اثرات بالینی، عوارض، تداخلات دارویی و میزان مصرف داروهای گیاهی مورد استفاده در درمان بیماری های دیابت، چربی خون بالا، اعصاب، گوارش، رماتیسم، کلیه و مجاری ادراری و بیماری های تنفسی دست خواهند یافت.

ادامه مطلب
تغذیه در طب سنتی ایران

تغذیه در طب سنتی ایران

مقدمه: در بین شش اصل ضروری حفظ سلامتی، تغذیه از مهترین اصولی است که در پیشگیری و درمان بیماریها نقش بسزایی دارد. اصول صحیح غذا خوردن و انتخاب غذای مناسب بر اساس هر مزاج و دوره از زندگی می تواند تأثیر این نقش را در سلامت انسان به شکل مؤثری افزایش دهد

ادامه مطلب
آموزش مقدماتی تکنسین داروخانه Primary Education Of Pharmacy Technician

آموزش مقدماتی تکنسین داروخانه Primary Education Of Pharmacy Technician

مقدمه: باید توجه داشت که از یک طرف امر نسخه خوانی دارای اهمیت و حساسیت بسیار زیاد میباشد زیرا با سلامت افراد جامعه مربوط بوده و کوچکترین خطا در این ارتباط خطرساز خواهد بود و از طرف دیگر افرادی که در سطح داروخانه مشغول به این کار هستند در اکثر موارد بدون گذراندن دورهای مشخص و اکثرا به صورت تجربی مشغول به این کار میباشند. با دقت نظر در این مسئله ضرورت وجود یک دوره که افراد به عنوان کارآموز زیر نظر استادان این علم با مسائل موجود در این فن آشنا شوند حس میشود.

ادامه مطلب
کمکهای اولیه و فوریتهای پزشکی The First Aid And Emergency Medicine

کمکهای اولیه و فوریتهای پزشکی The First Aid And Emergency Medicine

مقدمه: در کشورهای پیشرفته، آموزش مستمر کمکهای اولیه به گروههای مختلف جامعه، امری بدیهی و معمول است. در کشور ما با توجه به کثرت وقوع حوادثی نظیر تصادف و حوادث شغلی، سوانح طبیعی نظیر سیل و زلزله و نیز سکته های قلبی و مغزی از یک سو و احتمال تأخیر نیروهای خبره امدادی در محل حادثه برگزاری دورهای در زمینه آموزش کمکهای اولیه و فوریتهای پزشکی را با هدف کاهش آسیبهای ناشی از حادثه ضرورت میبخشد.

ادامه مطلب
تکنسین داروخانه

تکنسین داروخانه

باید توجه داشت که از یک طرف امر نسخه خوانی دارای اهمیت و حساسیت بسیار زیاد میباشد زیرا باسلامت افراد جامعه مربوط بوده و کوچکترین خطا در این ارتباط خطرساز خواهد بود و از طرف دیگر افرادی که در سطح داروخانه مشغول به این کار هستند در اکثر موارد بدون گذراندن دورهای مشخص واکثراً به صورت تجربی مشغول به این کار میباشند. با دقت نظر در این مسئله ضرورت وجود یک دوره که افراد به عنوان کارآموز زیر نظر استادان این علم با مسائل موجود در این فن آشنا شوند حس میشود.

ادامه مطلب
دوره آموزشی دستیار کنار دندانپزشک

دوره آموزشی دستیار کنار دندانپزشک

از آنجا که تأمین بهداشت جامعه و نیز ارتقای خدمات ارائه شده در جامعه در زمره قوانین هر جامعه ای می باشد و همچنین لزوم بازآموزی و نوآموزی جامعه پزشکی کشور و ارتقای سطح دانش افرادی که در این حوزه فعالیت مینمایند از اهمیت بسیاری برخوردار میباشد و همگی مؤید توجه در اولیین رده ها جهت ارتقا کیفییت خدمات و به ویژه سیترون سازی (استریلیزاسیون) و پیشیگیری از سرایت بیماریهای واگیر می باشد. لذا حضور کادر آموزش دیده در مراکز دندانپزشکی امری اجتناب ناپیذیر می باشد. در این راستا برنامه آموزشی حاضر به ترتیب دستیاران دندانپزشکی برای کادر مشغول به کار در مراکز درمانی و مطب های دندانپزشکی میباشد.

ادامه مطلب