آرشیو اخبار

نحوه اجرای اسناد رسمی

نحوه اجرای اسناد رسمی

دانش‌آموختگان رشته‌های حقوق و فقه غالباً به عنوان وکیل دادگستری، مشاور حقوقی و کارشناس حقوقی و قضایی مشغول به‌ کار می‌شوند، ولی ممکن است، به لحاظ عدم ارائه دروس مستقل برای اجرای اسناد در دوره‌های کارشناسی، با چگونگی و زمینه مراجعه به ادارات اجرای ثبت به جای دادگاه جهت احقاق حق موکلین خود یا ادارات مربوطه آشنایی نداشته باشند. از سوی دیگر اختلاف برداشت‌ها در بخش‌های مختلف ادارات ثبت باعث تنوع در نحوه تصمیم‌گیری‌ها و اجرای روش‌ها می‌شود. برگزاری دوره حاضر می‌تواند سبب پر کردن خلأ‌های آموزشی موجود و کاهش اختلاف سلایق یا حتی رفع کامل آنها ‌‌‌شود.

ادامه مطلب
مدیریت و سازماندهی خدمات بهداشتی- درمانی در سوانح و بلایا

مدیریت و سازماندهی خدمات بهداشتی- درمانی در سوانح و بلایا

بلایای طبیعی، هر ساله در سراسر جهان، مرگ و میر، آسیب‌های جسمی و بیماری‌های زیادی را به بار می‌آورند. ایران ششمین کشور بلاخیز جهان است که این امر نشأت گرفته از وسعت، موقعیت جغرافیایی و تنوع آب و هوایی آن است. از ۴۰ گونه بلای طبیعی شناخته شده در جهان، ۳۱ بلا در ایران روی داده است. در صد سال اخیر بیش از ۵/۲ میلیون نفر از هم‌وطنان ما جان خود را از دست داده‌اند. بلایا و بحران‌ها، نیاز به مدیریتی ویژه دارند که از طریق نیروهای پرورش یافته و متخصص اعمال می‌شود. دوره آموزشی حاضر گامی است در جهت آشنایی با مدیریت و سازمان‌دهی خدمات بهداشتی- درمانی در سوانح و بلایا که از مهم‌ترین محورهای مدیریت در چنین رخ‌داد‌هایی به شمار می‌آید.

ادامه مطلب
اصول و فرآیندهای امداد رسانی در سوانح و بلایا

اصول و فرآیندهای امداد رسانی در سوانح و بلایا

بلایا و بحران‌ها در جوامع نیاز به مدیریت ویژه دارند. با مدیریت درست می‌توان ضمن آمادگی و مقابله با آنها، زمینه‌های برنامه‌ریزی برای کاهش اثرات و پیشگیری از وقوع آنها را فراهم نمود کشور ما با توجه به تنوع و تعداد سوانح و بلایا، وسعت و شمار جمعیت آن، نیاز شدیدی به تربیت مدیر در این عرصه دارد. ارائه این دوره آموزشی می‌تواند گامی در جهت دادن آموزه‌های ضروری به مدیران در حوزه امدادرسانی در سوانح و بلایا باشد؛ تا آنها در زمان وقوع سوانح و بلایا به شایستگی عمل کنند.

ادامه مطلب
مدیریت برنامه‌ریزی سوانح و بلایا

مدیریت برنامه‌ریزی سوانح و بلایا

کشور ما با توجه به تنوع و تعداد سوانح و بلایا، تعداد جمعیت و وسعت آن، نیاز شدیدی به تربیت مدیران در این زمینه دارد. ارایه این دوره آموزشی می‌تواند گامی در جهت دادن آموزه‌های ضروری به مدیران در مدیریت سوانح وبلایا باشد. به طوریکه آنها در زمان وقوع سوانح و بلایا به طور شایسته‌تری وارد عمل شوند.

ادامه مطلب
شهرسازی و نقش آن در کاهش اثرات سوانح و بلایا

شهرسازی و نقش آن در کاهش اثرات سوانح و بلایا

گسترش شهر و شهرنشینی و افزایش تدریجی تعداد شهرهای بزرگ در جهان به خصوص در کشورهای در حال توسعه و از جمله ایران، از یک طرف و رشد شهرها، تمرکز و تجمع جمعیت و افزایش بارگذاری های محیطی و اقتصادی بر بستر آن ها از طرف دیگر، ضمن توجه بیشتر به شهرها، منجر به پذیرش نقش ها و عملکرهای متعدد شده است. یکی از موضوعاتی که جایگاه شهرهای بزرگ جهان را با وجه به نقش و عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، موضوع حوادث طبیعی و زلزله است.

ادامه مطلب
آزمون‌های عینی شخصیت

آزمون‌های عینی شخصیت

مشکلی که در بسیاری از برنامه‌های آموزشی وجود دارد این است که هر چند دانشجویان اغلب درباره روان‌شناسی نابهنجاری، نظریه‌های شخصیت و ساختن آزمون دانش لازم را به دست آورده‌اند، اما برای تلفیق دانش خود در تفسیر نتایج آزمون‌ها معمولاً به اندازه کافی آموزش ندیده‌اند. در عوض، در آموزش آنان بر اجرا و نمره گذاری آزمون‌ها بیشتر تأکید می‌شود تا بر دانش ربط دادن اطلاعاتی که با اجرای آزمون‌ها بدست می‌آید و بالعکس در برخی دیگر مراکز آموزشی اطلاعات ارائه شده بیشتر مبتنی بر نظریه‌های روان آزمایی است و خود آزمون‌ها کمتر تأکید می‌شود. از این‌رو ضروری است تا در یک دوره آموزشی به ترکیبی از فرایندهای نظری و عملی که متخصصان در جریان اجرای آزمون‌ها با آنها سرو کار دارند توجه شود تا مهارت‌های لازم کسب گردد و ضعفی که در توانایی متخصصان است، جبران شود.

ادامه مطلب
آزمون‌های فردی هوش

آزمون‌های فردی هوش

انواع مختلف آزمون‌های هوشی (Inteligence Test) وجود دارد که هر یک از آنها هوش را از زاویه جداگانه و کمی متفاوت از بقیه مطرح می‌کند. با این همه ، اکثر این آزمون‌ها سعی می‌کنند استعدادهایی را اندازه بگیرند که می‌توانند نتایج تحصیلی را بهتر منعکس کنند. از جمله تقسیم‌بندی آزمون‌های هوش تقسیم بر اساس فردی یا گروهی بودن آزمون‌هاست . آزمونهای فردی هوش به آزمونهایی گفته می‌شود که توسط یک مجری تعلیم دیده، هر بار در‌مورد یک آزمودنی اجرا می‌شوند و آزمونگر، واکنشهای آزمودنی را به سؤالات شفاهی ویا تکالیف از پیش تعیین شده در آزمون، ثبت می‌کند. آزمونهای “استنفورد – بینه” و “وکسلر” از این دست آزمونها هستند.

ادامه مطلب
شیوه های آموزش چند رسانه ای

شیوه های آموزش چند رسانه ای

با توجه به پیشرفت فزاینده آموزش به شیوه چند رسانه‌ای در دهه‌های اخیر ضرورت آموزش چند رسانه‌ای در سیستم‌های آموزشی اعم از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی امری اجتناب‌ناپذیر است زیرا انتقال مفاهیم به فراگیران روش‌های گوناگونی پیدا کرده و گسترش روزافزون دسترسی به سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای مناسب برای آموزش به شیوه چند رسانه‌ای، افق جدیدی را پیش‌روی سیستم آموزشی قرار داده است.

ادامه مطلب
مهارت‌های ارتباط بین فردی

مهارت‌های ارتباط بین فردی

حجم عمده‌ای از وقت انسان‌ها، در اغلب مشاغل، صرف ارتباط‌های بین فردی می‌شود. نتایج حاصل از یک بررسی نشان می دهد که۸۰ درصد از وقت مدیران کشور، صرف ارتباط می‌شود. افزایش مهارت‌های ارتباطی بین فردی که نتیجه‌اش کاهش ارتباط‌های مخرب (پرخاش‌گری، سلطه‌گری و کم‌رویی) و افزایش ارتباط‌های سازنده ( قاطعیت در قالب صداقت، صراحت و احترام متقابل) خواهد بود، در ارتقا‌ی اثربخشی عملکرد حرفه‌ای بسیار مهم است و پیامدهای آن افزایش انگیزه افراد برای پرکاری، وفاداری مثبت، حل بهتر تعارضات ارتباطی، تسهیل اثربخشی و کارایی در شبکه ارتباطات بین شخصی به صورت عمودی و افقی خواهد بود. تدارک دوره‌ای برای آموزش عملی مهارت‌های ارتباطی بین شخصی از این رو ضرورت دارد.

ادامه مطلب